Taso2 4. kerta

Maastonmuodot ja pariviesti

TAVOITTEET
– Maaston muotojen hahmottaminen
– Oppia suunnistamaan yksin maastossa
– Mahdollisesti sähköiseen leimaukseen tutustuminen

TAPAHTUMAPAIKKA
– Luokka/pukukoppi + koulun lähimetsä

TARVITTAVA MATERIAALI

– Opetusmateriaali maaston muotojen opettamiseen
– Kartat pariviestiä varten, valmiiksi jaetut joukkueet
– Mahdollisuuksien mukaan sähköinen leimausjärjestelmä = EMIT-leimaus. Jos tämä ei ole mahdollinen, niin silloin pihtileimaus + leimauskortit

TUNNIN KULKU
1) Maaston muotojen kuvaus kartalla
• Opettaja opettaa sisätiloissa oppilaille, miten maaston muodot kuvataan kartalla
• Käydään läpi vasta hyvin yksinkertaisimmat asiat, jotta ei tule haukattua liian isoa kakkua kerralla ja tällöin oppilaat menevät asiasta aivan sekaisin
• Opetettavia asioita: mäkikuvaus kartalla ja mitä se on sivulta katsottuna maastossa
• Oppilaille annetaan muutamia tehtävämonisteita, joissa heidän pitää tunnistaa mikä mäkikuvaus kartalla tarkoittaa mitäkin mäen muotoa luonnossa

2) Pariviesti
• Opettaja jakaa oppilaat kahden hengen mahdollisimman tasaisiin joukkueisiin
• Maastossa on neljä lyhyttä ja helpohkoa rataa (esim. A, B, C, D), joista molemmat joukkueen jäsenistä kiertää kaksi rataa
• Ensimmäiset viestinviejät lähtevät neljälle eri radalle. Osuuksilla on siis hajontaa eli kaikki eivät juokse jonossa samaa rataa
• Ensimmäisen viestinviejän tullessa vaihtoon, lähtee joukkueen toinen jäsen matkaan. Näin ensimmäisen osuuden juoksija saa levätä toisen osuuden ajan.
• Kun joukkue on kiertänyt kaikki radat (2 rataa/oppilas), on joukkue maalissa.

• Rasteilla on rastiliput ja leimasimet. Jos opettaja saa jostain lainaksi EMIT-leimasimet tai suunnistajia avustamaan niiden kanssa, niin aina parempi. Oppilaat innostuvat joka kerta sähköisestä leimausjärjestelmästä. Jos EMIT-leimausta ei ole mahdollista saada lainaan, niin tällöin rasteilla on pihtileimaus

HUOMOITAVIA ASIOITA
• Lähtö ja maali ovat samassa paikassa, jonka toiminta on huolellisesti suunniteltu etukäteen

• Opettaja on etukäteen miettinyt joukkueiden ratojen kiertojärjestyksen, jotta yksikään joukkue ei pystyisi juoksemaan yhdessä jonkun toisen kanssa koko viestiä yhdessä. Karttojen selkäpuolelle voidaan merkitä valmiiksi joukkueiden numerot ja osuudet. Tällöin opettajan on numeroitava kaikki parit.

• Viestin alkaessa opettaja jakaa lähtevien viestinviejien eteen kartat nurinpäin. Kun radat on sopivasti ”sekoitettu” joukkueiden kesken, syntyy hajonta, joka estää peräkkäin juoksua. Ensimmäisen osuuden juoksijoiden lähdettyä metsään, voi opettaja asettaa valmiiksi maahan jo seuraavan osuuden kartat

• Opettajalla voi olla seurantakaavake, jotta hän pysyy selvillä, mitkä radat joukkue on kiertänyt.