Teoriakerta
TAVOITE
– opitaan tuntemaan kartan värit ja karttamerkit
– pystytään löytämään kartalta oma sijainti helpoissa kohteissa
TAPAHTUMAPAIKKA
– luokka ja koulun piha
TUNNIN KULKU
– Tutustutaan kartan väreihin ja karttamerkkeihin
→ Käydään läpi yhdessä, mitä eri värit tarkoittavat kartassa. Oppilailla jonkinlainen tehtävämoniste. johon voivat värittää kartan värit.
→ Kun kartan värit on käyty läpi, voidaan siitä jatkaa luontevasti karttamerkkeihin (karttamerkkimoniste, karttamerkkibingo ja muita tehtäviä, joiden avulla karttamerkit tulevat tutuiksi
– Tarkastellaan ja ihmetellään karttaa = ilmakuva
→ piirretään kartta omasta luokkahuoneesta
→ sen jälkeen voidaan miettiä koulumatka-karttaa (ei tarvitse olla ilmakuva)
→ mietitään missä kaikkialla kartan luku voi olla tärkeää ja missä kaikkialla voi kartan luvusta olla hyötyä
– Mennään koulun alueelta olevan pihakartan kanssa ulos
→ opettaja kulkea yhdessä oppilaiden kanssa pihalla (karttaretki) ja kysellä välillä missä ollaan tai mistä kohdasta kartasta löytyy se kohde, jossa nyt ollaan
→ tai opettaja voi antaa tehtäväksi mennä pihalle seisomaan sen kohteen luo, jonka opettaja näyttää kartasta oppilaalle
– Lopuksi voidaan pelata rastilipun ryöstöä
→ kaksi joukkuetta ja molemmilla joukkueilla on oma rastilippu. Molemmat joukkueet piilottavat oman rastilippunsa ja pillin vihellyksestä lähtevät ryöstöretkelle etsimään ja ryöstämään toisen joukkueen rastilippua. Osa suojelee omaa rastilippua niin, ettei vastustaja keksisi missä se on. Kiinni otetut joutuvat ”vankilaan”.
LÄKSY
Karttamerkkimoniste, johon opettaja on laittanut karttamerkkien tunnistustehtäviä ja vastaavasti oppilaiden pitää piirtää osaan oikea karttamerkki.
Kartan_varit (doc)
Karttamerkit (doc)